Obnova
Spolek Pod střechou, z. s., se v prvních letech svého působení ve Skocích soustředil na zajištění fyzické záchrany poutního kostela a následně na jeho zpřístupnění a postupné oživení (viz projekt Živé Skoky), kde se opírá zejména o podporu veřejnosti a o dobrovolnické aktivity a spolupráci s dalšími zainteresovanými subjekty. V současné době ve spolupráci s vlastníkem kostela, Kanonií premonstrátů Teplá, připravuje jeho celkovou obnovu a postupné vybudování odpovídajícího zázemí pro normální fungování poutního místa, včetně vhodné a citlivé úpravy okolí kostela a celého území zaniklého sídla. Při naplňování výše uvedených cílů se spolek opírá o pomoc nejširší veřejnosti, institucí, zájmových organizací i jednotlivců.
Možnosti pomoci najdete v rubrice Pomozte Skokům.
Níže najdete jednotlivé aktivity spolku při naplňování výše uvedených záměrů.
Záchrana poutního kostela Navštívení Panna Marie ve Skocích v letech 2006-2010, který byl v roce 2006 těžce poškozen nájezdy vandalů a zlodějů měděné střešní krytiny. Na záchranu a rekonstrukci kostela přispěla a nadále přispívá řada organizací i jednotlivců v rámci kostelních sbírek či darů. V letech 2006-2010 na provizorní opravu střešních plášťů kostela a tím i na jeho záchranu přispělo také Ministerstvo kultury ČR a Karlovarský kraj - vice Záchrana kostela 2006-2010.
Od roku 2011, s výjimkou roku 2013 a 2015, neprobíhaly na kostele žádné další opravy, jednak z důvodu projektové nepřipravenosti stavby a také z důvodu potřeby nashromáždit větší objem finančních prostředků z darů a kostelních sbírek. Aktuální stav účtu konta ve správě Kanonie premonstrátů Teplá činil k 31.12.2017 808.440,92 Kč. V rámci činnosti spolku se průběžně provádějí drobné udržovací práce a úpravy okolí kostela (odstraňování náletových dřevin, čištění a úprava ploch a jejich následné sekání) a v neposlední řadě budování poutní Skocké stezky a naučné stezky Zaniklou obcí Skoky).
Restaurování dobrotivého obrazu P. Marie Pomocnice ze Skoků v roce 2012 - více Restaurování poutního obrazu 2012.
Obnova části oken ve věži kostela v roce 2013 - více Obnova kostela.
Oprava části střešního pláště kostela Navštívení Panna Marie ve Skocích v roce 2015 - více Obnova kostela.
V letech 2015-2020 se spolku podařilo zajistit zpracování nezbytné základní předprojektové dokumentace k obnově kostela, jeho zaměření a provedení stavebně historického průzkumu. Spolek je získal darem od společnosti StockWerk, s. r. o. a ve spoluprací s Národním památkovým ústavem - více Obnova kostela.
V letech 2013-2015 spolek vynaložil veškeré dostupné zdroje na pořízení pozemku a stavby bývalého Schopfova hostince čp. 21 ve Skocích, kde plánuje postupně vybudovat poutní dům se zázemím pro dobrovolníky a poutníky. Výdaje na pořízení této nemovitosti dosáhly částky 301.000 Kč a další desítky tisíc bylo nutné vynaložit za nezbytné daně a poplatky. Spolek se kvůli tomu musel zadlužit, v roce 2017 se spolku podařilo dluhy splatit a nyní shromažďuje prostředky na postupnou revitalizaci objektu na poutní dům - více Poutní dům Skoky.
Na konci roku 2018 spolek zakoupil od státu pozemek v sousedství býv. Schopfova hostince čp. 21 za částku 30.100 Kč. Pozemek bude sloužit k zajištění přístupu do objektu čp. 21 a umožní jeho efektivní využívání. Pozemek bude postupně zkultivován a upraven, jeho součástí je studna a také sklep po zbořeném domě usedlosti čp. 20 U Langhanse - více Poutní dům Skoky.
V roce 2019 obdržel spolek a Kanonie premonstrátů Teplá finanční dar ze sbírky, kterou z iniciativy Ackerman Gemeinde Würzburg zorganizoval řezenský biskup Mons. Dr. Rudolf Voderholzer - více Podpora Ackermann Gemeinde Würzburg.
V roce 2020 byla s finanční podporou Karlovarského kraje realizována dílčí obnova mobiliáře kostela - více Obnova kostela.
V roce 2020 spolek získal další tři pozemky ve Skocích, které umožní realizaci části záměru na postupnou revitalizaci okolí kostela a vybudování klidového zázemí poutního místa s meditační zahradou. Žlutický Spolek okrašlovací Vladař (SOVa) se ujal obnovy hřbitova drobných sakrálních památek Skoků - více Revitalizace zaniklého sídla Skoky.
V roce 2022 zahájila Kanonie premonstrátů s finanční podporou Karlovarského kraje a spolku Pod střechou, z. s., zpracování projektové dokumentace obnovy střech a bání kostela, a restaurátorské průzkumy a záměry na restaurování mobiliáře kostela. Spolek Pod střechou, z. s., zahájil práce na pořízení projektové dokumentace na obnovu býv. Gasthausu čp. 21 na poutní dům s předběžným rozpočtem cca 900 tis. Kč. V roce 2022 kostel díky iniciativě kapucínského br. Anděla Homoly, OFMCap., a mnoha dárců získá darem tři nové zvony.
V roce 2023 získal spolek vizualizaci představ možné budoucí podoby Skoků. - Studii intravilánu zaniklé obce Skoky. Zpracována byla Ing. arch. Jiřím Kotoučem a spolek ji pořídil díky finanční podpoře MAS Kraj živých vod z grantového programu Dr. Živoda v oblasti Dobrá rada nad zlato.
Příspěvky
Obnova kostela
6. 2. 2022
Po skončení záchranných prací na kostele v roce 2010 na něm probíhaly pouze drobné udržovací a opravné práce, financované z dotací a darů. O proběhlých a připravovaných akcích více v celém příspěvku.
Revitalizace zaniklého sídla Skoky
6. 2. 2022
S postupem doby, kdy bylo zřejmé, že Skoky lze jako poutní místo oživit a život zde udržet, jsme se začali zabývat i dalším osudem Skoků jako zaniklého sídla. Stávající zanedbané okolí, které je důsledkem více než půlstoletí absolutního nezájmu o jeho osud, není určitě tím pravým ořechovým. Myšlenek se sešlo mnoho, nakonec jsme však dospěli k jedné jediné.
Vize spolku a většiny ostatních aktérů oživení a obnovy Skoků vykrystalizovala do podoby Skoků jako živého památníku, pietního místa, kde by byly pozůstatky zaniklého sídla zakonzervovány, zachovány a prezentovány jako připomínka smutného období devastace naší země. Současně by zde však byl zachován i dnešní přírodní rámec, který je dalším z hlavních prvků dnešního genia loci, tedy ducha místa, který patří mezi nejdůležitější momenty, které do Skoků lákají návštěvníky. Dnešní divoká, převážně náletová zeleň by byla citlivě upravena do formy přírodně krajinářského parku s prvky meditační zahrady, čímž by kolem kostela vzniklo klidové zázemí pro poutníky i další návštěvníky Skoků a umocnil by se tak duchovní zážitek z návštěvy tohoto mimořádného místa. Více v celém příspěvku.
Poutní dům Skoky
6. 2. 2022
Pro další rozvoj a oživení poutního místa je nezbytné zajistit nejen odpovídající dostupnost místa, ale také zázemí pro dobrovolníky, poutníky a další návštěvníky Skoků. Proto se spolek začal záhy zabývat i touto problematikou. Pro vybudování zázemí se logicky nabízelo využití přilehlého chátrajícího objektu bývalého Gasthausu čp. 21. Ten však nebyl k prodeji a tak se také uvažovalo o výstavbě odpovídajícího zázemí. Nakonec se na nás usmálo štěstí... Více v celém příspěvku.
Restaurování poutního obrazu 2012
6. 2. 2022
V roce 2012 proběhlo restaurování dobrotivého obrazu P. Marie Pomocnice ze Skoků, který je deponován v klášteře premonstrátů v Teplé. Spolek pořídil z daru fotokopii obrazu, která byla umístěna v kostele ve Skocích. Více v celém příspěvku.
Podpora Ackermann Gemeinde Würzburg
6. 2. 2022
Záchranu poutního místa ve Skocích již od 80. let 20. století podporuje německý spolek Ackermann Gemeinde, jeho pobočka ve Würzburské diecézi. Organizoval poutě německých rodáků do Skoků a po roce 1990 se aktivně zasazoval o záchranu devastovaného kostela. Více v celém příspěvku.
Záchrana kostela 2006-2010
4. 2. 2022
Kostel je majetkem Kanonie premonstrátů v Teplé, dobrovolné aktivity na záchranu a oživení Skoků organizuje spolek Pod střechou. Na záchranu a rekonstrukci kostela přispívá řada organizací i jednotlivců v rámci kostelních sbírek či darů, ti také společně s Karlovarským krajem, městy Žlutice a Bochov pravidelně podporují aktivity směřující k oživení Skoků. V letech 2006-2010 na provizorní opravu střešních plášťů kostela a tím i na jeho záchranu přispělo také Ministerstvo kultury ČR a Karlovarský kraj. Více v celém příspěvku.