Revitalizace zaniklého sídla Skoky
S postupem doby, kdy bylo zřejmé, že Skoky lze jako poutní místo oživit a život zde udržet, jsme se začali zabývat i dalším osudem Skoků jako zaniklého sídla. Stávající zanedbané okolí, které je důsledkem více než půlstoletí absolutního nezájmu o jeho osud, není určitě tím pravým ořechovým. Myšlenek se sešlo mnoho, nakonec jsme však dospěli k jedné jediné.
Vize spolku a většiny ostatních aktérů oživení a obnovy Skoků vykrystalizovala do podoby Skoků jako pietního místa, kde by byly pozůstatky zaniklého sídla zakonzervovány, zachovány a prezentovány jako připomínka smutného období devastace naší země. Současně by zde však byl zachován i dnešní přírodní rámec, který je dalším z hlavních prvků dnešního genia loci, tedy ducha místa, který patří mezi nejdůležitější momenty, které do Skoků lákají návštěvníky. Dnešní divoká, převážně náletová zeleň by byla citlivě upravena do formy přírodně krajinářského parku s prvky meditační zahrady, čímž by kolem kostela vzniklo klidové zázemí pro poutníky i další návštěvníky Skoků a umocnil se tak duchovní zážitek z návštěvy tohoto mimořádného místa.
Realizace této vize však naráží na několik problémů. První se týká majetkoprávních poměrů v intravilánu Skoků, kde většina pozemků patří vlastníkům, kteří nepatří mezi aktéry současných snah o oživení a obnovu Skoků jako poutního místa (tj. spolku a církve). Další velkou překážkou pro realizaci záměru je také nový územní plán Skoků, který sice měl počítat s návrhem spolku na využití území kolem kostela jako plochy veřejné zeleně (parku), ale nakonec byl městem schválen v podobě, která se neliší od předchozího územního plánu, který zde počítal s novou výstavbou pro bydlení. Je zřejmé, že jakákoliv nová výstavba by vedla k zásadní změně charakteru Skoků a k likvidaci jeho dnešního genia loci, tedy poutního barokního kostela v zaniklé vsi uprostřed divoké přírody.
Spolek se v průběhu let zasadil o úpravy a kultivaci části pozemků a také o opravy přístupové komunikace. Pravidelně pečuje o údržbu okolí kostela. V minulých letech i s podporou města Žlutice.
Proto se spolek rozhodl získat alespoň nějakou část území zaniklého sídla, aby se v budoucnu daly realizovat výše uvedené záměry na citlivou revitalizaci území a zachování unikátního genia loci místa.
V roce 2015 proběhla oprava části přístupové komunikace - polní cesty z Polomu do Skoků nákladem 9.098,- Kč, financovaná z daru. Nakoupen byl štěrk na vyplnění výmolů.
V roce 2020 spolek získal od soukromého vlastníka první tři pozemky ve Skocích, které navazují na stávající pozemky u bývalého Gasthausu čp. 21. Tím se umožní realizace alespoň malé části záměru na postupnou revitalizaci okolí kostela a vybudování klidového zázemí poutního místa s meditační zahradou.
Aktuálně se budeme snažit získat do vlastnictví i další pozemky kolem kostela, tak, aby se zamezilo hrozbám a nevhodným změnám v území, které by vedly k jeho znehodnocení. Současně budeme postupně pracovat na kultivaci a úpravě již získaných pozemků.
V roce 2018 se do revitalizace Skoků zapojil partnerský žlutický spolek SOVa - Spolek okrašlovací Vladař pod vedením MUDr. Hanky Hnykové. S finanční podporou dárců byla v roce 2019 dokončena obnova márnice na místním hřbitově, kde SOVa zřídila malou expozici pohřebnictví, kterou doplnily dva informační panely s ilustracemi Dalibora Nesnídala. Spolek je na Žluticku známý především svou péčí o obnovu drobných sakrálních památek. Proto se kromě hřbitova začal věnovat také obnově křížků ve Skocích. V roce 2021 byl obnoven centrální kříž na hřbitově a křížek na rozcestí u hřbitova. V roce 2022 byl obnoven křížek u cesty z Polomu do Skoků.
V roce 2023 spolek získal vizualizaci možné budoucí podoby Skoků v podobě Studie intravilánu zaniklé obce Skoky, kterou zpracoval Ing. arch. Jiří Kotouč. Studie byla pořízena díky finanční podpoře z grantového programu Dr. Živoda od MAS Kraj živých vod.