Svatby
Jak na svatbu ve Skocích?
Pokud jde o svatební obřady, ty lze ve Skocích uskutečnit jako civilní nebo církevní.
Civilní obřad lze vykonat mimo kostel v podstatě kdekoliv, kde s tím souhlasí oddávající a vlastník nemovitosti (pozemku), kde má obřad proběhnout. Oddávajícím v tomto případě bude pověřený člen zastupitelstva města Žlutice k přijímání prohlášení o uzavření manželství za přítomnosti úředníka matričního úřadu MěÚ Žlutice.
Církevní obřad vykoná pověřená osoba některé registrované církve, místo a další podmínky obřadu musí odpovídat požadavkům té které církve a oddávajícího. V případě římskokatolické církve se předpokládá obřad v prostorách kostela, vykonání obřadu mimo prostor kostela (např. v přírodě) je vázáno na svolení místně příslušného biskupa (tj. biskupa plzeňského).
Ještě před zvolením konkrétního termínu svatebního obřadu je vhodné kontaktovat spolek a domluvit se na potřebné koordinaci a součinnosti s ohledem na možnou kolizi s aktivitami, které ve Skocích a kostele, zejména v letním období, probíhají (např. poutě, koncerty, brigády, tábory). Po odsouhlasení termínu se můžete pustit do další přípravy Vaší svatby.
Kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích je chrámem římskokatolické církve a v zásadě lze v něm provést pouze církevní svatební obřad dle římskokatolického ritu, s bohoslužbou nebo bez ní. Ten mimo jiné vyžaduje v případě církevní svatby, aby alespoň jeden ze snoubenců byl pokřtěný římský katolík, svobodný, případně církevně rozvedený či ovdovělý. Druhý snoubenec, je-li nepokřtěný nebo není-li římským katolíkem, musí požádat místně příslušného, tj. plzeňského biskupa o svolení k uzavření sňatku, tzv. dispens (žádost zpravidla podává během přípravy oddávající kněz).
Konkrétní podmínky pro obřady v kostele určuje rektor kostela (P. Augustin Kováčik, OPraem.) a vlastník kostela (Kanonie premonstrátů Teplá). Spolek zajišťuje pouze nezbytnou součinnost, zejména při zpřístupnění kostela, případně může po dohodě poskytnout technickou podporu (např. elektřinu, nasvícení kostela).
Pokud bude oddávajícím v kostele jiný kněz římskokatolické církve než rektor kostela, musí mít tento kněz svolení rektora kostela. Za obřad a využití prostor kostela se neplatí, nicméně je dobrým zvykem věnovat církvi, tedy oddávajícímu knězi a kostelu jistý obnos peněz jako dar, jehož výše je na možnostech a uvážení snoubenců (obvykle se pohybuje 1000 až 5000 korun). Přípravu kostela vč. výzdoby a průběh obřadu (např. hudební doprovod) si zajišťují snoubenci po domluvě s oddávajícím knězem a rektorem kostela a v součinnosti se spolkem.
Případnou další část Vaší svatby, tj. svatební hostinu, lze ve Skocích také uskutečnit, pokud Vám nevadí, že zde zatím není odpovídající zázemí. Hostina může proběhnout např. pod širým nebem nebo třeba ve stanu. Místo je samozřejmě potřeba předem vybrat a domluvit se s vlastníkem konkrétního pozemku na podmínkách jeho využití pro tento účel. Dále je potřeba si zajistit potřebné vybavení a služby (např. stan, nábytek, občerstvení, chemické WC, parkování vozidel apod.). Pro svatební hostinu můžete využít vhodných stravovacích a ubytovacích zařízení v okolí, v Bochově, Toužimi, Žluticích (např. Penzion Harmonie Žlutice, Penzion Nad Hradbami), nebo v Chyších (Zámecký pivovar Chyše).
Snoubenci, kteří by chtěli sňatek uzavřít v kostele a splňují církví stanovené požadavky, by si měli nejdříve vybrat oddávajícího kněze, který by je měl na sňatek připravit (to obvykle trvá asi rok). Tím může být jak rektor kostela ve Skocích tak i jiný římskokatolický kněz, např. Váš místně příslušný farář. Po stanovení termínu svatby by oddávající kněz měl kontaktovat rektora kostela a Římskokatolický farní úřad ve Žluticích, který vede církevní matriku, a domluvit s nimi potřebné povolení a součinnost. Také snoubenci by měli kontaktovat a navštívit příslušný matriční úřad (případně tam vyslat svého zástupce, vybaveného úředně ověřenou plnou mocí a potřebnými doklady), který sídlí na Městském úřadě Žlutice, kde vyplní Dotazník k uzavření manželství na základě předložených dokladů (občanský, průkaz nebo pas, rodný list, příp. také rodné listy dětí nebo pravomocný rozsudek nebo úmrtní list u rozvedených či ovdovělých snoubenců). První část Dotazníku vyplňují snoubenci ve spolupráci s matrikářem. Druhou část vyplňuje matrikář. Následně matriční úřad vydá snoubencům Osvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství s Protokolem o uzavření manželství (nutno uhradit správní poplatek 500,- Kč).
Osvědčení snoubenci předloží před obřadem oddávajícímu (Osvědčení nesmí být starší 3 měsíců).
Uzavření manželství proběhne při obřadu prohlášením o uzavření manželství za přítomnosti dvou svědků (před oddávajícím musí svědci prokázat svoji totožnost). Snoubenci a svědci stvrdí akt vyplněním formuláře a podpisy do úředního Protokolu. Oddávající rovněž zneplatní občanské průkazy novomanželů ustřižením levého dolního růžku občanského průkazu (ale jen v případě, že se mění jméno a vyžaduje-li se zapsání změny stavu do občanského průkazu). Novomanželé následně doručí Protokol matričnímu úřadu a ten na jeho základě vydá Oddací list se kterým se novomanželé dostaví do 15ti dnů od uzavření manželství na příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností k případnému vydání nových občanských průkazů. Kromě zápisu do úřední matriky je potřeba provést také zápis do příslušné církevní matriky, což zpravidla zajišťuje oddávající kněz u příslušného farního úřadu.
Kontakty na příslušné osoby a úřady najdete v rubrice Kontakt.