Živé Skoky
Projekt Živé Skoky směřuje k návratu života do areálu bývalé obce Skoky a především k oživení poutního chrámu Navštívení Panny Marie jako místa setkávání. Projekt probíhá od roku 2008 a přímou inspirací k němu byly paradoxně události ze září 2006, kdy zloději měděného plechu zničili báně obou věží i sanktusník. Obvyklý povzdech či argument tehdy zněl: "Tam už nemá cenu nic investovat, to se stejně rozkrade a zničí, protože to nikomu neslouží". Uvědomili jsme si, že zachránit Skoky znamená především vrátit jim alespoň nějakým způsobem život.
Živé Skoky dnes zahrnují tyto okruhy:
1) Cyklus koncertů duchovní hudby a hudby blízkých žánrů. Koncerty zpravidla probíhají přímo v kostele Navštívení Panny Marie.
2) Další kulturní a společenské akce, např. grafický plenér Listy z Gasthausu, výstavy, přednášky, workshopy, setkání poutníků a pod.
3) Duchovní aktivity - poutní mše a slavnosti, zejména se jedná o podporu tradičních skokovských česko-německých mariánských poutí, pořádaných Kanonií premonstrátů Teplá a dalšími subjekty, podle historické tradice 1. května a první červencovou neděli, ty vrcholí vždy bohoslužbou v kostele Navštívení Panny Marie, kdy návštěvníkům nabízíme také možnost společného setkání s posezením a skromným občerstvením, dále zajišťujeme kulturní program a další atraktivity spojené s tradicí poutě (např. jarmarky). Krom toho se snažíme připravovat další poutní mše, zejména na mariánské svátky (např. v srpnu na svátek Nanebevzetí Panny Marie či v září na svátek Narození Panny Marie). Duchovní aktivity doplňujeme akcí Písně z Taizé a podporou poutní turistiky (individuální i kolektivní). Přímo v kostele lze také realizovat další církevní obřady jako třeba římskokatolické svatby či křty, mimo kostel potom třeba i civilní obřady pod širým nebem.
4) Dobrovolnické aktivity, zejména chrámová a průvodcovská služba, jejíž cílem je zpřístupnit skokovský kostel Navštívení Panny Marie návštěvníkům po celou letní poutní sezónu, a pracovní aktivity směřované na údržbu kostela, jeho okolí a na poutní Skokovskou stezku. Kulturní odkaz Skoků je prezentován formou netradičního prohlídkového okruhu objektem chrámu („od podzemí až do věže“) s výkladem k dějinám, duchovnímu a kulturnímu rozměru Skoků a stavebně historickému vývoji chrámu. Je zde i malá expozice věnovaná minulosti a přítomnosti Skoků. Volné termíny a obsazení služeb najdete ZDE.
5) Pořádání netradičních letních nočních návštěv a prohlídek chrámu s navazujícími duchovními a kulturními aktivitami včetně Noci kostelů či EHD - Dnů evropského dědictví.
6) Materiální a technická podpora pracovně zážitkových mládežnických táborů, školních a studentských aktivit, konaných podle zájmu jednotlivých organizací, z české strany např. Hnutí Brontosaurus, skautů, Gymnázium Přírodní škola, o.p.s., ze strany německé např. Junge-Aktion der Ackermann-Gemeinde. Aktivity těchto táborů jsou zaměřeny mimo jiné také na zajištění návštěvnického provozu v chrámu, a také na údržbu a zvelebování místa.
Projekt Živé Skoky realizuje spolek Pod střechou, z. s., cyklus koncertů je již tradičně pořádán ve spolupráci s panem Petrem Linhartem, některé další akce a aktivity ve spolupráci s dalšími organizacemi nebo jednotlivci (např. Kanonie premonstrátů Teplá, Spolek Němců v Čechách, z. s., Dílna U mnicha).
Poutní mše svaté, svatby a křty ve Skocích
V rámci výše uvedených aktivit lze po domluvě uspořádat v kostele obvyklé římskokatolické církevní obřady, tedy mše svaté, pobožnosti, svatby, křty, biřmování, pohřby. Mimo kostel lze uspořádat i civilní svatební obřady a slavnosti. Bližší informace k vybraným aktivitám nejdete v odkazech níže:
- svatební obřady a slavnosti.
- poutní bohoslužby a setkání.
Vážení a milí, také na tento rok připravujeme nejrůznější akce, aktuální informace k nim naleznete v příslušném příspěvku v této rubrice nebo v odkazu KALENDÁŘ UDÁLOSTÍ.
Plakátek v různých formátech najdete zde, přesnější popis najdete v KALENDÁŘI UDÁLOSTÍ - a samozřejmě Vás budeme o všem dále průběžně informovat. v příspěvcích v rubrice Aktuality.Těšíme se na letní setkávání!
Příspěvky
Svatební obřady a slavnosti
19. 2. 2023
Jak na svatbu ve Skocích?
Pokud jde o svatební obřady, ty lze ve Skocích uskutečnit jako civilní nebo církevní.
Civilní obřad lze vykonat mimo kostel v podstatě kdekoliv, kde s tím souhlasí oddávající a vlastník nemovitosti (pozemku), kde má obřad proběhnout. Oddávajícím v tomto případě bude pověřený člen zastupitelstva města Žlutice k přijímání prohlášení o uzavření manželství za přítomnosti úředníka matričního úřadu MěÚ Žlutice.
Církevní obřad vykoná pověřená osoba některé registrované církve, místo a další podmínky obřadu musí odpovídat požadavkům té které církve a oddávajícího. V případě římskokatolické církve se předpokládá obřad v prostorách kostela, vykonání obřadu mimo prostor kostela (např. v přírodě) je vázáno na svolení místně příslušného biskupa (tj. biskupa plzeňského).
Bližší informace najdete v celém příspěvku.
Poutní bohoslužby a setkání
19. 2. 2023
Poutní kostel ve Skocích je otevřen k modlitbě a návštěvě všem poutníkům. Pro římskokatolické poutníky potom nabízí možnost vykonání bohoslužby, např. v rámci poutní výpravy. Bohoslužbu si mohou poutníci zpestřit prohlídkou Skoků, zaniklé vesnice včetně hřbitova či krásné okolní přírody a krajiny, komentovanou prohlídkou kostela, či třeba také společným setkáním pod širým nebem s posezením a občerstvením u ohně. Bližší informace najdete v celém příspěvku.