Vize Skoků
V návaznosti na dosavadní činnost a úspěšné oživení místa chce spolek Pod střechou, z. s., usilovat o celkovou kultivaci zaniklého sídla Skoky.
Aktuální vize vychází z dosavadních aktivit spolku a navazuje na úspěšné oživení Skoků v poslední dekádě. Cílem spolku je zachovat Skoky jako místo setkávání s Bohem, přírodou a lidmi při zachování stávajícího genia loci místa, tedy místa s živým poutním kostelem zasazeným do přírodního a krajinného rámce zaniklé obce. Skoky by tedy mohly být jakýmsi živým památníkem své doby.
Výše uvedená vize tedy počítá s citlivou obnovou poutního kostela Navštívení Panny Marie a s přestavbou objektu čp. 21 na Poutní dům. Současně bude usilovat o odpovídající kultivaci okolí kostela a prostoru celého zaniklého sídla, tak, aby byl zachován stávající genius loci poutního místa v zaniklé obci, ovšem na kvalitativně vyšší úrovni. Místo dnešního divokého, zpustlého a zanedbaného prostoru by měl v budoucnu citlivými úpravami vzniknout kolem kostela krajinářský park či meditační zahrada, které by poutníkům nabídly stávající klid a kontakt s Bohem a přírodou. Nedílnou součástí tohoto prostoru by měly být všechny dosud čitelné pozůstatky někdejšího osídlení, konzervované ruiny staveb, terasy a zahrady. Tyto prvky by doplňovala vhodná a udržovaná zeleň, využívající kvalitní stávající zeleně a doplněná novou vhodnou výsadbou dřevin. Původní komunikační síť zaniklého sídla by měla být rehabilitována a zachována, případně vhodně doplněna novou sítí pěšin s možností instalace uměleckých prvků, např. křížové cesty. Nepočítá se tedy se znovuosídlením místa, výstavbou nových staveb a přeměnou Skoků na rekreační osadu či jakýsi poutní Disneyland. Provoz místa by i nadále měly zajišťovat především dobrovolnické aktivity. Není však vyloučen ani návrat církve a trvalé duchovní služby do poutního místa.
Realizaci záměru v současné době vážně ohrožuje v roce 2020 nově schválený územní plán města Žlutice, který na území Skoků ponechává zastavitelné plochy pro venkovské bydlení. Návrh spolku na jejich změnu na plochy veřejné zeleně za účelem vytvoření meditační zahrady kolem kostela a ochrany a zachování pozůstatků historické zástavby zaniklého sídla nebyl bohužel akceptován. Nepočítá tedy se zachováním stávající podoby místa a se zachováním jeho nynějšího genia loci.
Vše je závislé na finančních možnostech spolku a vlastníka kostela, ale hlavně na vyřešení majetkoprávních vztahů k předmětným pozemkům, což se dnes, společně s nově vytvořeným územním plánem, jeví jako největší překážka pro uskutečnění nastíněného záměru. Pozemky ve vlastnictví státu byly totiž v posledním desetiletí zprivatizovány a převedeny místo na obec na soukromé vlastníky. Spolek, církev a obec zde dnes vlastní jen malou část území zaniklého sídla. Další etapu revitalizace území zaniklého sídla by měl v budoucnu zajišťovat připravovaný pozemkový spolek.
Obnově poutního místa se v posledních letech věnovali také němečtí rodáci, město Žlutice a studenti. Vzniklo tak několik zajímavých studií. V roce 2000 vznikla ve spolupráci města Žlutic a německých rodáků z Ackermann Gemeinde studie na obnovu poutního místa, která měla být realizována s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti. Záměr však zhatila probíhající privatizace majetku bývalého státního statku ve Skocích.
V roce 2013 vznikla studie obnovy poutního místa, vytvořená v rámci diplomního projektu Adély Poubové Rehabilitace poutního místa ve Skocích na FA ČVUT v Praze.
V roce 2015 proběhlo studentské sympozium DoSkok, které řešilo obnovu interiéru zdevastovaného chrámu a obohatilo dochovaný mobiliář kostela o nové umělecké prvky.
Další studentská diplomová práce Antonína Hůly Obnova místa ve Skokách u Žlutic, vznikla v roce 2017 na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci a zabývala se urbanisticko-architektonickým řešení lokality zaniklé obce. Různým aspektům současných Skoků se věnovala studentská výzkumná práce Vývoj kulturní krajiny v okolí zaniklé vsi Mariánské Skoky Gymnázia Přírodní škola, o. p. s., o Skocích z roku 2009 je přístupná na internetové stránce: www.tepelsko.czweb.org. Pro poznání dějin Skoků a stavebně historického vývoje poutního chrámu je významný probíhající stavebně historický průzkum kostela, prováděný Národním památkovým ústavem. Nejnovější studentská diplomová práce Bc. Karla Jílka "Zachráněné Sudety" aneb kdo a jak revitalizuje objekty v pohraničí, která se věnuje problematice revitalizaci poutního místa vznikla v roce 2022 na ČZU v Praze.