Skoky v současnosti
Duchovní služba, poutě a poutní provoz: V nedávné minulosti byl kostel využíván ke dvěma tradičním církevním poutím (1. května a o nejbližší neděli k 2. červenci), které nyní organizuje Spolek Němců v Čechách, z.s., pod vedením pana Richarda Šulka, ve spolupráci s Kanonií premonstrátů Teplá a spolkem Pod střechou, z. s. Díky spolku se poutní bohoslužby od roku 2008 opět konají v kostele, který byl v letech 2005-2007 zazděn a tím veřejnosti nepřístupný. Hlavní poutní bohoslužby nyní zpravidla celebruje opat Tepelské kanonie P. Filip Zdeněk Lobkowicz, O.Praem. Od roku 2013 se díky spolupráci s Mgr. Ing. P. Vladimírem Slámečkou, PhD., nyní rektorem Akademické duchovní správy ČVUT v Praze, daří oživovat a rozšiřovat duchovní život poutního místa, přibyly další poutní bohoslužby, které se konají každý měsíc. Některá kázání najdete v rubrice Kázání ze Skoků. Spolek rozvíjí poutní turistiku, kostel navštěvují individuální poutníci i celé poutní výpravy z farností z celé ČR (více k organizaci poutí najdete ZDE), o znovuoživení a rozšíření poutní tradice usiluje projekt poutní Skokovské stezky. Kostel je možné využít i ke konání křtů, biřmování či udílení svátosti manželské, od roku 2010 zde proběhlo již několik svateb (více k možnosti svatebních obřadů najdete ZDE).
Kostel Navštívení Panny Marie je ve vlastnictví Kanonie premonstrátů Teplá, duchovní správa Skoků náleží Římskokatolické farnosti Žlutice. Správa kostela je svěřena rektorovi kostela. V současné době je jím P. Augustin Ján Kováčik, O.Praem. V souladu s Kánonem 561 Kodexu kanonického práva lze v kostele sloužit mši svatou, udělovat svátosti či konat jiné liturgické funkce jen s povolením rektora. V případě konání církevních úkonů vyžadujících zápis do farní matriky je nutné kontaktovat duchovní správu Římskokatolické farnosti Žlutice, administrátora P. Mgr. Pavola Kavece, CM.
Hudební život - Skokovská schola: Na někdejší bohatou hudební tradici Skoků navázala po roce 2012 skupina hudebníků a zpěváků působících při poutních slavnostech ve Skocích, která se pod vedením pana Václava Kalendy zformovala ve Skokovskou scholu. Její členové se v duchu skokovských tradic nyní věnují také skládání novodobé liturgické hudby pro potřeby mariánského poutního místa. V současné době skupina nevyvíjí činnost.
Kulturní a společenský život: Kromě spolupořádání výše uvedených duchovních aktivit se spolek Pod střechou, z. s., věnuje v rámci svého projektu Živé Skoky pod vedením Ing. Petra Linharta realizaci řady navazujících kulturních, společenských a dobrovolnických aktivit, včetně sezónního zpřístupnění kostela a zajištění poutní sezóny. Spolek usiluje o obnovu tradiční světské části poutí s nezbytnými pouťovými atrakcemi, trhem, s možností posezení poutníků rodáků a přátel Skoků při občerstvení a s kulturně společenským programem. Také zdejší duchovní setkání Noc světel s písněmi z Taizé nebo koncerty se staly oblíbenými akcemi, které doplňují také Dny evropského dědictví či Noci kostelů. Kulturní život Skoků rozšiřují a oživují také realizace hudebních nahrávek (např. 2009 Yelow Sisters, album Tubab Woman, 2012 Jan Spálený Trio živé koncertní album Panenko skákavá). Exteriéry i interiéry Skoků zaujaly i filmové produkce, zatím jedinou realizací v této lokaci byl absolventský film Maria Stock, režiséra Jana Březiny z na FAMU v Praze. Ve Skocích vznikla také řada dokumentárních filmů - viz rubrika Ohlasy. Již několik let zde na konci léta probíhá grafický plenér mladých umělců Listy z gasthausu.
Poutní dům čp. 21: V roce 2013 se podařilo nynějšímu spolku Pod střechou, z. s., vydražit pozemek (za 101.000,- Kč) a v roce 2015 pak následně koupit i ruinu stavby bývalého Schopfova hostince čp. 21 (za 200.000,- Kč). Spolek zde má své sídlo, plánuje zde postupně vybudovat zázemí pro dobrovolníky i poutníky a ostatní návštěvníky. Výhledově se zde počítá se sezónním jednoduchým turistickým ubytováním, s odpovídajícím hygienickým zázemím a také možností občerstvení. V roce 2019 spolek koupil a k domu připojil pozemek za 30.100,- Kč.
Zaniklé sídlo Skoky: Spolek Pod střechou, z. s., usiluje od roku 2007 o postupnou kultivaci zanedbaného okolí kostela a celého území zaniklého sídla, již dříve navázal spolupráci s městem Žlutice a Římskokatolickou farností Žlutice. Další realizaci tohoto záměru by měl napomoci budoucí pozemkový spolek - bližší informace najdete v rubrice Budoucí vize. Spolek v roce 2020 získal za 124.000,- Kč tři pozemky ve Skocích.
Hřbitov a drobné sakrální památky Skoků: Spolek Pod střechou, z. s., navázal v roce 2019 spolupráci se žlutickým spolkem Spolek okrašlovací Vladař - SOVa pod vedením MUDr. Hany Hnykové, který se ujal zajištění obnovy hřbitovní márnice a ohradní zdi, obnovy křížků. O údržbu hřbitova pečuje "hřbitovní brigáda" pod vedením Gabriely Bártové.
Místní turistická trasa Zaniklé Skoky: V letech 2014-2015 byla Tomášem Andreasem, velkým příznivcem Skoků, ve spolupráci s KČT realizována místní červená turistická trasa po zaniklé obci.
Na záchranu kostela je možno přispívat na zvláštní účet vlastníka,
Kanonie premonstrátů Teplá,
číslo účtu: 3733058/0300, variabilní symbol 23046, konstantní symbol 0558.
Na oživení Skoků, zřízení Poutnického domu a další aktivity spolku Pod střechou, z. s., je možno přispět na transparentní účet spolku u Fio banky, a. s.
číslo účtu: 2701416622/2010, variabilní symbol 9999, konstantní symbol 4718.
Na záchranu a obnovu kostela je možno přispět finančním darem i přímo v kostele, pokud je otevřen. Rovněž je možno přispět pracovní činností v rámci některé z vyhlašovaných dobrovolnických brigád nebo materiální či technickou pomocí při údržbě kostela a úpravě jeho okolí, například při opravě těžko sjízdné přístupové cesty nebo při úpravách poutní stezky či vybavením kostela nezbytným nářadím a technikou (např. ruční nářadí - lopaty, hrábě, krumpáče, kolečka, či křovinořez, motorová pila nebo přívěsný vozík na transport materiálu po polní cestě, stavební lešení). Více o možnostech pomoci a podpory naleznete v rubrice Pomozte Skokům.
Příspěvky
Aleje kolem Skoků
24. 8. 2016
V roce 2015 byla v okolí Skoků provedena výsadba nových alejí a sadu za více než 2 milióny korun. Akce s názvem "Barokní krajina poutních cest ve Skokách" byla finančně podpořená OP ŽP. Investorem této akce byl majitel zdejších pozemků Ing. Miloš Balák a projekt zpracoval Ing. Jan Bercha. Více v celém příspěvku.