Nové zvony ve Skocích
V neděli 11. září 2022 proběhla v poutním kostele Navštívení Panny Marie slavnost žehnání tří nových zvonů. Během obřadu byly Mons. Františkem Radkovským, emeritním biskupem plzeňským, a P. Filipem Zdeňkem Lobkowiczem, OPraem., opatem tepelským, nové zvony požehnány a zasvěceny Panně Marii, sv. Ivanovvi a sv. Vintiřovi, Sedmibolestné Matce Boží.
Fotoreportáž fotografky Soni Pikrtové si můžete prohlédnout na ZDE a Ivana Coufalíka ZDE.
V neděli 11. září proběhlo od 11 hodin v poutním kostele Navštívení P. Marie ve Skocích slavnostní žehnání nových zvonů. Obřad byl spojen s mší svatou, kterou koncelebrovali Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňský, a P. Filip Zdeněk Lobkowicz, OPraem., opat tepelský. Ti také společně provedli obřad žehnání zvonů. Ten se podobá křtu člověka, zvon při něm dostává své jméno, je pokropen svěcenou vodou, okouřen a pomázán křižmem (posvátným olejem). Proto při obřadu asistovali také početní patroni zvonů, každý jich měl osm. Na závěr obřadu proběhlo tzv. poklepání, při kterém se zvony poprvé rozezněly.
Slavnosti se zúčastnilo přes 250 poutníků mezi nimiž nechyběla řada donátorů, kteří přispěli br. Andělovi finančními dary na výrobu zvonů. O hudební doprovod slavnosti se postaral skvělý východočeský soubor La Bilancetta, který provedl mši barokního skladatele Jiřího Melcelia (1624-1693) Missu absque nomine. Po obřadu následovalo neformální setkání poutníků ve stanu na farní zahradě, kde bylo chodovskou firmou Proxima gastro s.r.o. připraveno pohoštění. V kostele byly potom všechny tři nové a požehnané zvony vystaveny k prohlídce. Pro účastníky slavnosti byly připraveny pamětní listy a zvonařská dílna Tomášková-Dytrychová nabízela malé zvonky jako památku na tuto událost.
Přípravy na slavnost žehnání zvonů.
Br. Anděl při montáži srdce zvonu P. Marie, o výzdobu zvonů se postarala paní Kamila Šindelářová.
Ze slavnosti žehnání nových zvonů 11.11.2022. Mons. František Radkovský žehná zvonky z dílny zvonařství Tomášková-Dytrychová.
Ze slavnosti žehnání nových zvonů 11.11.2022. Při obřadu přednesli jednotliví patroni zvonů své přímluvy.
Ze slavnosti žehnání nových zvonů 11.11.2022. Patroni zvonů při obřadu poklepali na zvony
Ze slavnosti žehnání nových zvonů 11.11.2022. Mezi patrony byla také zvonařka paní Leticie Vránová Dytrychová.
Ze slavnosti žehnání nových zvonů 11.11.2022. Emeritní biskup plzeňský Mons. František Radkovský kropí žehnané zvony svěcenou vodou.
Ze slavnosti žehnání nových zvonů 11.11.2022. Tepelský opat P. Filip Zdeněk Lobkowicz, OPraem., okuřuje žehnané zvony kadidlem.
Ze slavnosti žehnání nových zvonů 11.11.2022. Tepelský opat P. Filip Zdeněk Lobkowicz, OPraem., maže žehnaný zvon svěceným olejem.
Ze slavnosti žehnání nových zvonů 11.11.2022.
Ze slavnosti žehnání nových zvonů 11.11.2022. O hudební doprovod slavnosti se postaral východočeský soubor La Bilancetta, který provedl Missu absque nomine barokního skladatele Jiřího Melcelia.
+ + +
Děkujeme ze srdce všem dobrým lidem,
kteří se zasloužili o nové zvony pro Skoky,
zvláště pak br. Andělovi a jeho štědrým
ovečkám Božím.
Nové zvony
Na jaře roku 2021 navštivil tepelský klášter a Skoky kapucínský bratr Anděl František Homola, OFMCap., v doprovodu brněnského diecézního kolaudátora zvonů Mgr. Petra Jandy, s tím, že se pokusí pro kostel zajistit nové zvony. V Teplé vyzkoušeli dochovaný zvon, aby byly nové zvony zvukově sladěny, ve Skocích prověřili a změřili zvonové stolice.
Br. Anděl a P. Janda při prohlídce zvonové stolice kostela ve Skocích.
Na jaře následujícího roku se ozval br. Anděl s tím, že zvony se připravují... Následně jsme se přes spolek Loketské zvony dozvěděli, že nové zvony se lijí ve Zvonařské dílně Tomášková-Dytrychová v Brodku u Přerova. Br. Andělovi se podařilo od nejrůznějších dobrodinců nashromáždit dostatek prostředků, necelý jeden milion korun, na výroku všech tří nových zvonů. Zvony navrhl Mgr. Petr Janda, diecézní kolaudátor zvonů a soudní znalec v oboru kampanologie. O výtvarnou stránku se podle námětů br. Anděla postarali výtvarník Stanislav Mika a Leticie Dytrychová. Malý zvon byl ulit 22. března (současně se zvonem sv. Anežka pro Loket) a velký 12. května 2022.
Lití zvonu Sedmibolestná Matka Boží.
Lití zvonu Panna Marie.
Po ulití získaly zvony na přání donátora speciální povrchovou úpravu leštěním, po kolaudaci a vystrojení byly zvony přemístěny z dílny v Brodku do kaple sv. Scholastiky v Rajhradicích u Brna, odkud byly 31. srpna převezeny firmou Rut do Skoků, kde v neděli 11. září proběhlo jejich žehnání.
Stěhování a instalace zvonů do kostela ve Skocích.
Zvon Panna Marie
Největší ze zvonů je navržen zhruba v podobné velikosti, jakou měl původní zvon z roku 1936. Naladěn je na základní výšku tónu a1. Průměr věnce je 940 mm, průměr rány (tloušťka úderového věnce) má 74 mm a hmotnost 496 kg.
Koruna zvonu je talířová. Plášť zvonu je leštěný, pokryt nápisy a reliéfy. Pod čepcem je začátek prosebné modlitby: + NAŠE MILOVANÁ NEBESKÁ MATKO, SNOUBENKO DUCHA SV., MANŽELKO SV. JOSEFA, NEJSVĚTĚJŠÍ, NEPOSKVRNĚNÁ...
Pod nápisem je široký bohatý ornamentový pás. Pod ním reliéf dobrotivého obrazu Panny Marie Pomocnice ze Skoků.
Nad reliéfem pokračuje modlitba: ...PANNO MARIA..., pod reliéfem potom ...POMOCNICE, DIVOTVŮRKYNĚ A PERLO ČECH, / PROSÍME O NEOMEZENĚ DŮVĚRYHODNÝ VZTAH S BOHEM. DĚKUJEME.
V přechodu k věnci jsou umístěné znaky Brodeckých zvonařů - kartuše a otisk tújové větvičky.
Protilehlá strana je vyzdobena reliéfem kostela Navštívení P. Marie, pod kterým je domestikační nápis: SVATYNĚ MATKY BOŽÍ POMOCNICE VE SKOKÁCH L. P. 2022.
Pokračování modlitby na věnci: ...VYPROS NÁM I BUDOUCÍM: SKÁLOPEVNOU VÍRU, NEOMEZENOU DŮVĚRU, OPRAVDOVOU ZBOŽNOST, PROCÍTĚNOU MODLITBU, ČISTÉ SRDCE, ZACHOVÁNÍ PRAVOVĚRNOSTI, CHRAŇ NÁS I BUDOUCÍ / OD ÚKLADŮ ĎÁBLOVÝCH, BLUDŮ A MRAVNÍ SKAŽENOSTI.
Zvukový obraz: (měřeno Barthelmesovými dotekovými ladičkami a1 = 435 Hz. V rámci sjednocení s Limburskými směrnicemi je měření uváděno nejprve v šestnáctinách půltónu a v závorce ve dvojitých osminách, podle starého způsobu.)
NT (nárazový tón)......................................... a1+4 (+1)
S8 (spodní oktáva) ....................................... a0+4 (+1)
1 (prima) ................................................ a1 + 14 (+3,5)
3 (tercie).................................................... c2 +6 (+1,5)
5 (kvinta)........................................................ e2+4 (+1)
8 (horní oktáva).............................................. a2+4 (+1)
10 (decima)................................................... c3 +8 (+2)
12 (duodecima).......................................... e3 +2 (+0,5)
15 (superoktáva)......................................... a3 +12 (+3)
vyznívá (3/S8)................................................ 18/90 sec
Celková charakteristika: Po zvukovém rozboru lze prohlásit, že se jedná o zdařilý zvučný zvon, kompaktního, dlouze vyznívajícího tónu bez vibrací a pazvuků. Rezonance zvonu je velmi dobrá, přesahující danou normu. Požadovaná intervalová odchylka je přesně dodržena.
Zvon sv. Ivana a sv. Vintíře
Prostřední zvon je navržen ve zhruba poloviční velikosti, než jakou měl původní zvon z roku 1936. Naladěn je na základní výšku tónu fis2. Průměr věnce je 582 mm, průměr rány (tloušťka úderového věnce) má 35 mm a hmotnost 128 kg.
Koruna zvonu je talířová. Plášť zvonu je leštěný, pokryt nápisy a reliéfy. Pod čepcem je začátek prosebné modlitby: + SV. IVANE A SV. VINTÍŘI, PATRONOVÉ ČEŠTÍ, PROSTE ZA NÁS I ZA BUDOUCÍ...
Pod nápisem je ornamentový pás.
Bok zvonu je vyzdoben reliéfy obou světců, protilehlá strana je uspořádána stejně jako u zvonu prvního, reliéfem kostela Navštívení P. Marie, pod kterou je domestikační nápis: SVATYNĚ MATKY BOŽÍ POMOCNICE VE SKOKÁCH L. P. 2022.
Na věnci pod reliéfy je pokračování prosebné modlitby: ...BOHA VŠEMOHOUCÍHO TROJJEDINÉHO, ABY OCHRÁNIL TENTO MILÝ KRAJ OD VŠEHO ZLÉHO, KATASTROF, POHROM, NENÁVISTI / A NIČÍCÍCH HRŮZ VÁLKY A VŽDY NAŠI DRAHOU MILOVANOU ČESKOU ZEMI.
V přechodu k věnci jsou umístěné znaky Brodeckých zvonařů - kartuše a otisk tújové větvičky.
Zvukový obraz: (měřeno Barthelmesovými dotekovými ladičkami al = 435 Hz. V rámci sjednocení s Limburskými směrnicemi je měření uváděno nejprve v šestnáctinách půltónu a v závorce ve dvojitých osminách, podle starého způsobu.)
NT (nárazový tón) ............................. fis2+ +10 (+2,5)
S8 (spodní oktáva) ....................................fis1 +4 (+1)
1 (prima) ..........................................................fis2 +-0
3 (tercie)................................................. a2 +9 (+2,25)
5 (kvinta)................................................ cis3 -5 (-1,25)
8 (horní oktáva)......................................fis3 +10 (+2,5)
10 (decima).................................................... a3 -8 (-2)
12 (duodecima)...................................... cis4 +7 (-1,75)
15 (superoktáva) ......................................fis4 + 12 (+3)
vyznívá (3/S8)................................................ 12/48 sec
Celková charakteristika: Po zvukovém rozboru lze prohlásit, že se i zde jedná i přes větší odchylky ve zvukovém obrazci o zdařilý zvon, kompaktního, dlouze vyznívajícího tónu bez vibrací a pazvuků. Rezonance zvonu je velmi dobrá, přesahující danou normu. Oproti původně požadovanému 12 vyšel zvon o půl tónu výš, což lze považovat za rovnocennou variantu, která bude dobře korespondovat se zvonem stávajícím.
Zvon Sedmiboletské Matky Boží, sanktus
Nejmenší zvon je naladěn na základní výšku tónu d3. Průměr věnce je 350 mm, průměr rány (tloušťka úderového věnce) má 25 mm a hmotnost 31 kg.
Koruna zvonu je talířová. Plášť zvonu je leštěný, pokryt nápisy a reliéfy. Pod čepcem je nápis s textem prosebné modlitby: PŘEBOLESTNÁ MATKO BOŽÍ...
Pod ním je ornamentový pás, bok je vyzdoben reliéfem Sedmibolestné Panny Marie s umučeným Ježíšem na klíně a sedmi meči zabodnutými v jejím srdci.
Protilehlá strana je opět stejně vyzdobená reliéfem kostela Navštívení P. Marie, pod kterým je domestikační nápis: SVATYNĚ MATKY BOŽÍ POMOCNICE VE SKOKÁCH L. P. 2022.
Na věnci je pokračující text modlitby: ...PROSÍME TĚ, PROMĚŇUJ V SRDCÍCH A DUŠÍCH VŠEMU TVORSTVU BOLEST, UTRPENÍ, SLZY A ŽAL V POKOJ A RADOST.
V přechodu k věnci jsou umístěné znaky Brodeckých zvonařů - kartuše a otisk tújové větvičky.
Zvukový obraz: (měřeno Barthelmesovými dotekovými ladičkami a1 = 435 Hz. V rámci sjednocení s Limburskými směrnicemi je měření uváděno nejprve v šestnáctinách půltónu a v závorce ve dvojitých osminách, podle starého způsobu.)
NT (nárazový tón) ....................................... d2+4 (+1)
S8 (spodní oktáva) ...................................d2 +6 (+1,5)
1 (prima) ........................................................d3 +4(+l)
3 (tercie)............................................................. O +-0
5 (kvinta)............................................... a3 +15 (+3,75)
8 (horní oktáva)..........................................d4 -1 (-0,25)
vyznívá (3/S8).................................................. 8/25 sec.
Celková charakteristika: Po zvukovém rozboru lze prohlásit, že se jedná o zdařilý zvon, kompaktního, dlouze vyznívajícího tónu s lehkou vibrací spodní oktávy. Rezonance zvonu je velmi dobrá, charakteristická svým barevným stříbrným tónem.
Ke každému zvonu byl zvonařskou dílnou vystaven certifikát a kolaudační protokol.
Historické zvony
Z původních čtyř barokních kostelních zvonů se nedochoval žádný. Tři věžní zvony byly zrekvírovány pro válečné účely v roce 1917 za I. světové války. Zachován byl pouze zvon Sanktus. Zrekvírované zvony byly nahrazeny novými zvony v roce 1926 a 1936. Za II. světové války byly dva největší věžní zvony z roku 1936 opět zrekvírovány. V kostele zůstal malý věžní zvon z roku 1926 a původní barokní zvon Sanktus, který byl po roce 1998 během demontáže a přepravy zvonů do depozitu v tepelském klášteře ukraden. Dnes jediným zachráněným a dochovaným zvonem je malý věžní zvon "umíráček" z roku 1926.
Historický zvon "umíráček"
Dnes jediný dochovaný historický zvon kostela ve Skocích byl po roce 1998 zachráněn převozem do kláštera v Teplé, kde je dnes vystaven v klášterním muzeu. Pochází z roku 1926, nahradil původní barokní zvon, zrekvírovaný spolu s ostatními věžními zvony za I. světové války. Ulit byl ve zvonařské dílně Richarda Herolda v Chomutově a věnován je památce padlých v I. světové válce.. Vyladěn je na tón d2. má průměr věnce 700 mm a hmotnost asi 200 kg. Zvon má kulatou hlavu, je opatřen litinovou hlavicí. Srdce zvonu chybí.
Pod čepcem je mezi linkami německý nápis:
DIE KIRCHENGEMEINDE. MICH GOSS RICHARD HEROLD KOMOTAU 1926 (v překladu: Farní obci mě ulil Richard Herold Chomutov 1926).
Pod nápisem je široký ornamentový pás s motivy ratolestí.
Bok je vyzdoben reliéfem anděla smrti sklánějícího se nad padlým vojákem, pod ním je nápis: DEN ANDENKEN UNSERER IM
WELTKRIEG GEFALLENEN HELDEN (v překladu: Na památku našim ve světové válce padlým hrdinům).
Přechod k věnci je oddělen dvěma linkami, věnec je prázdný.
Zvukový obraz (měřeno Barthelmesovými dotekovými ladičkami a1 = 435 Hz. V rámci sjednocení s Limburskými směrnicemi je měření uváděno nejprve v šestnáctinách půltónu a v závorce ve dvojitých osminách, podle starého způsobu.):
NT (nárazový tón) ...................................... d2 +4 (+1)
S8 (spodní oktáva) .................................... d1 +2 (+0,5)
1 (prima) ................................................... d2 -14 (-3,5)
3 (tercie)................................................. fis2 -5 (-1,25)
5 (kvinta)....................................................... a2 -4 (-1)
8 (horní oktáva)...................................... d3 +14 (+3,5)
10 (decima)............................................ fis3 +2 (+0,5)
12 (duodecima) ....................................... a3 -5 (-1,25)
15 (superoktáva) .............................. dis4 +3 (d4 +4,75))
Celková charakteristika: Po zvukovém rozboru lze prohlásit, že se jedná i přes značně neuspořádaný zvukový obrazec o dobrý zvon jasného hlasu s klidným vyzníváním, zvon zaujme i precizně ulitým povrchem pláště a zřetelnou výzdobou.
Náhledy fotografií ze složky Nové zvony pro Skoky