300 let poutního místa
Právě před třemi sty lety, 29. září 1717, byla ve Skokách u Žlutic slavnostně vysvěcena kaple, která stála na počátku zdejší poutní tradice. Stavbu kaple realizoval místní sedlák Adam Lienert, který pro kapli vybral zasvěcení Panně Marii Pomocné a nechal proto namalovat u toužimského malíře Johanna Wolfganga Richtera kopii zázračného obrazu Pasovské madony. Zázraky se záhy poté začaly dít i ve Skokách.
Lienertovu kapli už dnes ve Skokách nenajdeme – místo ní zde dnes stojí poutní kostel Navštívení Panny Marie, vystavěný v letech 1736 – 1741 především z darů poutníků, jejichž velký příliv nastal již krátce po vysvěcení kaple a vytrval až do doby josefínských reforem.
Poutní místo pak prošlo mnoha dramatickými změnami – kostel během 19. století značně zchátral, ale díky tepelským premonstrátům se dočkal v roce 1903 obnovy. Přežil obě světové války, poválečnou výměnu obyvatelstva, zrušení a následnou likvidaci obce i řádění zlodějů na přelomu nového tisíciletí.
Dnes je kostel majetkem Kanonie premonstrátů v Teplé a o jeho oživení se stará spolek Pod střechou. Poutní tradice zde nikdy úplně nevyhasla, poutě se zde konaly i v době vlády komunistů a konají se i dnes.
Informace o výroční poutní slavnosti najdete v samostatném článku zde.
Těšíme se na Vás!
Modrá varianta plakátu ve formátu PDF a JPG.
Událost na Facebooku.