Skoky přivítaly účastníky Cyklopoutě západní Čechy 2019
Ve čtvrtek 15. srpna se v poutním kostele Navštívení Panny Marie ve Skocích konala poutní slavnost Nanebevzetí Panny Marie, která byla duchovním vyvrcholením letošní Cyklopoutě západní Čechy 2019. Akce se letos zúčastnilo rekordních 170 účastníků. Ti ve středu 14. srpna dorazili z Františkových Lázní do Toužimi, kde přenocovali ve zdejší tělocvičně základní školy. Spolky Pod střechou a Živý zámek Toužim s Infocentrem Toužim připravili pro účastníky večerní prohlídku města, včetně zámku a kostela. Druhý den vyrazili cyklopoutníci do Skoků, kde zcela zaplnili kostel. Po mši svaté se konala prohlídka kostela a vhod přišlo i malé občerstvení před odjezdem do cíle v Karlových Varech.
Trasa na kole: Plzeň – Domažlice – Kladruby – Teplá – Františkovy Lázně – Toužim (SKOKY) – Karlovy Vary – Žatec – Litoměřice.
Každým rokem, putuje skupina cyklopoutníků na známá i méně známá poutní místa Česka i Evropy. Propojuje tak v sobě motto křesťanské sportovní organizace Orel stojí, která letos slaví 110 let od svého vzniku - Dávat sportu smysl – sportem, kulturou a duchovnem.
I v letošním roce se vydavá (rekordních) 170 cyklistů z Čech, Moravy, Slezska i Slovenska na pouť po Západních Čechách. Organizátoři (z uherskobrodského Orla) naváží na předchozích 14. ročníků, které vedly do různých zemí Evropy. V letech 2004 a 2007 cyklistické poutě směřovaly do rakouského poutního místa Mariazell, v roce 2005 do Kolína nad Rýnem na XX. Světové setkání mládeže s papežem Benediktem XVI., v roce 2008 do Čenstochové (Polsko), u příležitosti 100. výročí založení v roce 2009 ORLA projeli cyklisté napříč Českou republikou. V roce 2010 jeli přes Slovensko do Maďarska a zpět a v roce 2011 do Santiaga de Compostela, spojenou s účastí na setkání mládeže v Madridu.
V roce 2012 putovali do Říma v rámci 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Moravu. Zde byli také přijati papežem Benediktem XIV. při generální audienci. V roce 2013 podnikli cyklopouť ze Soluně na Velehrad, a také po České republice. V létě 2014 to pak byla cyklopouť do slovenské Levoče a zpět. V roce putovali po České republice z Uherského Brodu na Svatou Horu u Příbrami. V roce 2016 uskutečnili cyklopouť z Prahy do Krakova na Světové dny mládeže. V dalším roce (2017) putovali do portugalské Fátimy. V loňském roce pak z Českých Budějovic do rakouského Mariazell.
Letošní (v pořadí již 15. ročník) cyklopouti povede v tradičním termínu (od 9. do 18. srpna 2019) po západních koutech naší vlasti. Co poutníky na kolech čeká? Kromě tradičního skvělého společenství cyklopoutníků, které díky jízdě na kole propojuje všechny generace - tj. „cyklistiku s dalším rozměrem, také na místa známá, mnohdy zapomenutá i opomenutá.
„Sraz i start pouti je v Plzni. Ze západočeské metropole, která se může pochlubit nejvyšší věží v Česku i světovou kvalitou piva, se vydáme na úvodní etapu do Domažlic. Přijedeme právě včas, neboť se zde bude konat tradiční pouť na Veselé Hoře u Domažlic (na Vavřinečku). A bude to také připomínka pouti z roku 1939. Jak už samotný letopočet napovídá, byla to tehdy pouť spojena s protestem vůči nastupujícímu nacismu. Právě zde před 80 let pronesl kázání o důležitosti svobody Mons. Bohumil Stašek. Z Chodska, v nedělní odpolední etapě, doputujeme do Kladrub, které vynikají rozsáhlým klášterem a dlouhým kostelem (třetím nejdelším v ČR) od stavitele Santiniho. Ve třetí etapě dorazíme do premonstrátského kláštera v Teplé, kde budeme slavit mši svatou u hrobu blahoslaveného Hroznaty. Především Premonstráti měli v historii velký podíl na vzniku řady lázeňských měst. A právě další etapa povede přes Mariánské Lázně, Lázně Kynžvart a přenocujeme v dalších lázních - Františkových. V pátém dnu nás čeká vyjížďka podél řeky Ohře do Chlumu svaté Máří, dále si prohlédneme v Bečově nad Teplou relikviář svatého Maura, a po té zavítáme do Toužimi. Odtud se vydáme o slavnosti Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna 2019) do kostela Navštívení Panny Marie ve SKOCÍCH. Místa, kde se zastavil čas, místa opuštěného a současně živého. Etapu zakončíme, a také do svého cyklopoutnického Kredinciálu „doplníme“ třetí lázně z tzv. Lázeňského trojúhelníku, Karlovy Vary. Odtud pojedeme do Žatce, města chmele a piva. Cyklopouť pak zakončíme v litoměřické katedrále svatého Štěpána. Etapy jsou oproti dřívějším ročníkům kratší, avšak pro zdatnější cyklisty je připravena druhá alternativa, ve které budou moci uplatnit svoji vytrvalost,“ uvedl hlavní organizátor Petr Gabriel.
Nocovat se bude stejně jako na všech předchozích cyklopoutích v tělocvičnách, sportovních halách, ve třídách, či klášteře. Organizační tým bude také tradičně zajišťovat stravu účastníkům. Proto mezi účastníky nechybí ani kuchař, a také zdravotní a servisní doprovod pro opravy kol. Účastníci budou zdolávat jednotlivé etapy ve skupinkách od čtyř až po dvanáct osob.
„Tak jako všechny předchozí naše cyklopoutě, tak i ta letošní bude otevřená pro všechny věkové skupiny – lidi ve víře pevné, hledající i tápající.“, dodal na závěr Petr Gabriel.
Souhrnný program zahájení cyklopouti v Plzni:
Pátek 09.08.2019
17:00 – 20:00 – prezence účastníků
20:30 – duchovní program v kostele Panny Marie Růžencové, Jiráskovo náměstí, Plzeň - Slovany
Sobota 10.08.2019
07:00 – 8:00 snídaně
08:00 - 9:00 nakládka a uložení osobních věcí do doprovodného autobusu
09:00 – startovací mše svatá za všechny cyklopoutníky (kostel Panny Marie Růžencové)
10:00 hodin slavnostní start s požehnáním na cestu (Jiráskovo nám. před kostelem).
Účastníci cyklopoutě v tepelském klášteře při večeři a informační nástěnka.
Účastníci Cyklopouti západní Čechy 2019 v toužimském infocentru.
Poutní slavnost Nanebevzetí P. Marie ve Skocích 15.8.2019 při Cyklopouti západní Čechy 2019.
Další zajímavosti
V případě potřeby jsou organizátoři nápomocni jak se servisem kol, tak se zdravotní službou.
Účastníci obdrží u prezentace tašku s doporučenými trasami jednotlivých etap, které si stáhnou do svých mobilů. Součástí tašky cyklopoutníka je také originální „Credenciál“ cyklopoutníka, který je určen na sbírání razítek ze zajímavých míst během cyklopouti.
Celkem 5 účastníků pojede na netradičních leho-kolech. 10 cyklistů pak jede na elektro-kolech.
Vůbec nejstarší účastníkem bude pak pan Karel, ročník narození 1935!! A nejmladším účastníkem bude Martínek, který přímo na cyklopouti oslaví 2 roky. Jeho si však tatínek poveze na svém kole. Nejmladší účastníkem, resp. účastnicí, které pojede za pomocí svých sil tak bude účastnice z Ústí nad Orlicí, které je 13 let.
Cyklopouť bude duchovně doprovázet pětice kněží (P. Petr Utíkal - farnost Jezernice, P. Radek Šidleja - farnost Drahotuše, P. Pavel Kaška - farnost Milotice, P. Jindřich Peřina - farnost Uherský Brod a P. Alvarez Petr Kodeda OP - klášter dominikánů Plzeň) a jeden tzv. trvalý jáhen - Ing. Mgr. Jiří Dvořáček - farnost Žďár nad Sázavou.
V pelotonu se znovu představí řada osobností, které si během poutí připravili pro účastníky přednášky. Od roku 2007 (v pořadí 3. cyklopouti) nechybí na cyklopoutích přednášky některého z přímých účastníků. Na zesnulého doc. Petra Hlaváčka, který s touto činností započal, letos navážou další. A bude mezi nimi znovu i jeho syn Pavel Hlaváček.
Postupně se tak cyklopoutníci můžou těšit na přednášky:
PhDr. Pavel HLAVÁČEK Ph.D. Téma: Vzpomínkové čtení – Děkanské projevy: Jak jsem stal cyklopoutníkem.
Ing. Jan Pečiva Ph.D. Téma: "Pro lásku jeho i ji stvořil". Přednáška se bude týkat otázek manželství, svobodných, smyslu života.
Třetí „přednáškou“ bude autorské čtení „na dobrou noc“ od MUDr. Terezy Igazové. Čtení bude spojeno s možností zakoupení knihy s originálním věnováním autorky, která je spisovatelkou, lékařkou a současně maminkou na mateřské dovolené, a také účastnící řady cyklopoutí, té letošní nevyjímaje.
Na každé cyklopouti se vytvoří skvělé společenství, které se setkává i v průběhu roku. Během předchozích 14 ročníků vzniklo mezi cyklopoutníky celkem 8 manželství a další páry k tomu mají nakročeno.
Rekapitulace:
Pořadatel: Orel Uherský Brod
Délka trasy: 500 km
Start: V ČR (Plzeň), cíl pouti Litoměřice.
Počet etap na kole: 8
Délka etap: od 40 km do 100 km
Obtížnost: středně náročná
Velikost pelotonu: 170 cyklistů
Poměr účastníků: 62% mužů a 38% žen.
Dále jedou 5 kněží a 1 jáhen.
Nejstarší účastník: 83 let
Nejmladší účastník: 2 roky (veze ho tatínek na kole), na kole jede nejmladší účastnice věku 13 let.
Jedou i celé rodiny.
Nejstarší kolo: ročník 1972 (kolo značky Favorit).
Noclehy: v tělocvičnách škol, sportovních halách, klášteře.
Odkud pocházejí účastníci letošní cyklopouti? Zde je výčet měst a obcí: Milotice, Frýdlant nad Ostravicí, Vlašim, Žatec, Pelhřimov, Sedlec, Ústí nad Orlicí 3 Kerhartice, Šenov u Ostravy, Brno-Lesná, Kelč, Zábřeh na Moravě, Ústí nad Orlicí, Žďár nad Sázavou, Oponešice, Kadaň, Prostějov, Praha 9, Prešov, SK, Ostrava - Stará Bělá, Ostrava 2, Rovensko u Zábřehu na Moravě, Pašovice, Hranice na Moravě, Zlín, Beroun, Ostrava, Moravské Budějovice, Znojmo, Suchá Loz, Vítonice u Bystřice pod Hostýnem, Horní Újezd – Všechovice, Lhota u Kelče, Kunovice – Loučka, Valašské Meziříčí, Babice, Lukov, Lišov, Holubice, Karlovy Vary, Uherský Brod, Čelákovice, Veltrusy, Plzeň, Brno-Žabovřesky, Březová u Slušovic, Zlín, Háj ve Slezsku – Lhota, Jevíčko, Bílý Kámen, Metylovice Lučina, Praha, Olomouc, Štíty, Jakubov u Moravských Budějovic, Frýdek-Místek, Bojkovice, Viničné Šumice, Praha 9, Žopy u Holešova, Veselí nad Moravou, České Budějovice, Vichová nad Jizerou, Petřvald, Praha 8, Bobrová, Dolní Bojanovice, Dolní Domaslavice, Klatovy, Stanětice – Zahořany, Otnice, Domažlice, Němčany u Slavkov u Brna,Blatnice pod Sv. Antonínkem, Slušovice, Havířov-Podlesí, Hlučín, Havířov – Šumbark, Sloup, Praha 10, Vejprnice, Pozořice, Jinočany, Kroměříž, Mistřice u Bílovic, Stará Ves nad Ondřejnicí, Chrudim, Petrůvka, Jaroměřice nad Rokytnou, Horní Domaslavice, Praha 5, Drahotuše, Kovalovice Jezernice, Bánov, Vysoké Mýto, Želechovice nad Dřevnicí, Bernartice nad Odrou, Vizovice, Mokrá – Horákov, Popovice, Staré Město u Uh. Hradiště, Velké Meziříčí.
A která povolání se objeví v "pelotonu" účastníků? Kuchařka, odlévač kovů, učitelka jazyků, učitelka ZŠ, montážní dělník, učitelka MŠ, student, nástrojář, studentka, systémová obsluha, manager, vlakvedoucí, stolař, programátor, OSVČ, učitelka SŠ, rodičovská dovolená, úředník, student medicíny, vedoucí expedice, farmaceut, mechanik, jáhen, důchodce, učitelka SŠ, zdravotní sestra, administrativa, lékař, podnikatel, výroba, architekt, návrhář nábytku, skladník, důchodkyně, VŠ pedagog, technik, elektrikář, referent výroby, daňový poradce, vedoucí kovodílny, účetní, ekonomka, produktový manager, student, IT vývojář, knihkupec, lékař/MD, žák, IT, geograf, dotační manager, důchodce, technický pracovník, fyzioterapeutka, kněz, technik ICT, technik ve výrobě, správce IT, důchodce, účetní, projektant, operátor, referentka, právník, konstruktér, farmaceut, student BIGY, zámečník, ing. důchodce, servisní technik, elektromontér, učitelka ZŠ, zdravotní sestra důchod, technik, důchodce, praktický lékař, OSVČ účetní, administrátor IT, soustružník, programátor, student AG, správa IT, softwarový vývojář, farář, ekonom, administrativní pracovník, poradce na ÚP, copywriter, zedník, energetik, referentka, seřizovač, hasič, kostelník, programátor, zdravotník, servisman, státní zaměstnanec, elektromechanik, asistentka, kněz – rektor kostela, student, puškař, student všeobecná sestra, důchodce, stavební technik, personalistka, vývojový pracovník, automechanik, řidič, seřizovač, státní úředník, studentka, grafik, studentka, hlavní organizátor, důchodce, kněz, výčepní.
A na závěr: Letos jedeme na cyklopouť v cyklo-dresech národních barev.
Kontakt na organizátory:
Petr Gabriel, tel. +420 777 623 930, e-mail: info@cyklopoute.cz, www.cyklopoute.cz
Harmonogram Cyklopouť ZÁPADNÍ ČECHY
09. - 18. srpna 2019
PÁ |
9/8 |
Sraz účastníků v Plzni |
SO |
10/8 |
|
NE |
11/8 |
|
PO |
12/8 |
|
ÚT |
13/8 |
|
ST |
14/8 |
|
ČT |
15/8 |
|
PÁ |
16/8 |
|
SO |
17/8 |
|
NE |
18/8 |
Slavnostní zakončení cyklopouti |
Co je OREL? Orel je občanské sdružení, jehož cílem je výchova mladých lidí a dětí prostřednictvím převážně sportovních aktivit, zároveň také férovým sportováním, či uměním prohrávat. Sportovci v Orlu se primárně nevěnují vrcholovému sportu, nýbrž sportu pro radost a pro zdraví. Kromě sportu se Orlové zabývají i kulturními aktivitami. Orel se aktivně zapojuje do českých i evropských sportovních struktur. V ČR je členem Všesportovního kolegia a má své zástupce také v Českém olympijském výboru. Na mezinárodním poli je dlouholetým členem mezinárodní sportovní federace FICEP. Za stoletou dobu své historie byl Orel totalitními režimy několikrát zrušen. Duchovní rádcem Orla pro Českou republiku je olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Orel má v České republice přes 250 jednot. V Uherském Brodě má pak na 220 členů.
Historie jednotlivých ročníků cyklopoutí
Města a vesnice, z nichž cyklopoutě startovaly a kde cyklisté nocovali:
1. ROČNÍK
Cyklopouť do Mariazell 2004 (Středoevropská pouť) – 250 km, 115 účastníků
Trasa: Znojmo (ČR) – Retz – Krems - Gaming a Mariazell (vše Rakousko – cíl:)
2. ROČNÍK
Cyklopouť do Kolína nad Rýnem 2005 (XX. Světové dny mládeže) – 910 km, 50 účastníků
Trasa: Cheb (ČR) - Marktredwitz – Bamberg – Schonunungen – Wertheim – Frankfurt- Oberwesel - Koblenz–Vallendar a Kolín n/R (vše Německo – cíl).
3. ROČNÍK
Cyklopouť do Mariazell 2007 (Středoevropské setkání mládeže) – 430 km, 94 účastníků
Trasa: Uherský Brod - Mikulov (obě ČR) – Vídeň – Krems - Gaming a Mariazell (vše Rakousko – cíl).
4. ROČNÍK
Cyklopouť do Čenstochové 2008 (Putování do polského poutního místa) – 480 km, 83 účastníků
Trasa: Uherský Brod – Kelč - Dolní Domaslavice (ČR) – Osvětim – Krakov - Zawiercie - Čenstochová (Polsko - cíl).
5. ROČNÍK
Cyklopouť napříč Českou republikou Po stopách českých světců (putování k oslavě 100. výročí založení Orla) – 850 km, 102 účastníků
Trasa: Cheb – Teplá – Nepomuk – Prachatice – Zálší – Želiv – Křižanov – Boskovice – Olomouc – Svatý Hostýn – Velehrad – Uherský Brod (vše ČR).
6. ROČNÍK
Cyklopouť do Maďarska 2010 (okružní jízda) - 700 km, 126 účastníků
Trasa: Uherský Brod (ČR) – Šaštín – Bratislava (obě SK) – Ásvanýráró – Tata – Budapešť – Ostřihom (vše Maďarsko) – Nitra – Nové Mesto nad Váhom (vše SK) – Uherský Brod (ČR - cíl)
7. ROČNÍK
Cyklopouť 2011 do Santiago de Compostela (jedno ze třech největších křesťanských poutních míst světa, zde je hrob svatého Jakuba) - 550 km, 133 účastníků
Trasa: Autobusem přes Chamonix a Lurdy do španělského města Burgos. Odtud na kole – Frómista – Sahagun – León – Astorga – Vega de Valcarce – Portomarín – Santiago de Compostela a autobusem do Finnistere (tzv. „Konec světa“), a pak do Madridu (vše Španělsko) na Světové setkání mládeže s papežem Benediktem XVI.
8. ROČNÍK
Cyklopouť 2012 do Říma – s audiencí u papeže Benedikta XVI., celkem na kole 1900 km, 130 účastníků (30 cyklistů jelo celou trasu Velehrad – Padova – Řím).
Trasa (30 cyklistů) 815 km: Velehrad – Mistelbach – St. Poelten – Mariazell – St. Stefan – Mölbling – Arnoldstein – Dignano – Venezia – Padova.
Trasa (130 cyklistů) 900 km: Velehrad autobusem do Padovy – Codigoro – Ravenna - Pesaro (přes San Marino) – Loreto – Fabriano – Perugia – volný den v Assisi, Bolsena – Řím (vše Itálie - cíl).
9. ROČNÍK
Cyklopouť 2013 po ČR při příležitosti oslav 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, 155 účastníků, 600 km
Trasa: Praha (start) – Stará Boleslav – Mělník – Jablonné v Podještědí – Jičín – Třebechovice pod Orebem – Králíky – Prostějov – Velehrad (cíl).
Cyklopouť ze Soluně na Velehrad 27 účastníků, 1800 km
Trasa (autobusem do Soluně a odtud na kole): Soluň – Gevgelija – Veles – Vranje – Niš – Lapovo – Lapovo – Bělehrad (zde volný den) – Novi Sad – Sombor – Sombor – Pécs – Zalavár – Papá – Velký Meder – Nitra – Sudoměřice – Velehrad (cíl).
10. ROČNÍK
Cyklopouť k 10. výroční cyklopoutí z Uherského Brodu do Levoče (od 9. 8. do 19. 8. 2014), 135 účastníků, 750 km
Trasa: Uherský Brod – Karolínka – Stará Bystrica – Trstená – Kežmarok (přes Polsko Zakopané) – Levoča – Spišská Nová Ves – Brezno – Banská Štiavnica – Piešťany – Uherský Brod (cíl).
11. ROČNÍK
Cyklopouť z Uherského Brodu na Svatou Horu u Příbrami (od 31. 7. - 9. 8. 2015), 105 účastníků 750 km.
Trasa: Uherský Brod (start) – Dolní Bojanovice – Hnanice (Znojmo) – Dačice – Jindřichův Hradec – Český Krumlov – Písek – Příbram (Svatá Hora) – Praha (cíl).
12. ROČNÍK
Cyklopouť z Prahy do z Prahy do Krakova na XXXI. Světové dny mládeže s papežem Františkem (od 31. 7. - 9. 8. 2015), 130 účastníků, 850 km.
Trasa: Praha (start) – Kutná Hora – Číhošť – Žďár nad Sázavou – Jaroměřice u Jevíčka – Kroměříž – VELEHRAD – Svatý Hostýn – Dolní Domaslavice – Osvětim – Krakov (cíl).
13. ROČNÍK
Cyklopouť 2017 do Fátimy (k oslavě 100 let od zjevení Panny Marie) – 700 km, 120 účastníků
Trasa: Autobusem přes Montpeliér, Toulouse do španělské vesnice Vega de Valcarce. Odtud na kole – Vega de Valcarce (start - Španělsko) – Portomarín – Santiago de Compostela – Pontevedra – Ponte de Lima (Portugalsko) – Porto – Aveiro – Coimbra – cíl: Fátima.
14. ROČNÍK
Cyklopouť do Mariazell 2018 (Středoevropské setkání mládeže) – 630 km 142 účastníků
Trasa: České Budějovice (start) – Vyšší Brod – Linec – Gaming – MARIAZELL (cíl pouti) – Melk – Vídeň – Břeclav (konec pouti).
Náhledy fotografií ze složky Cyklopouť západní Čechy 2019 ve Skocích